Najczęstsze pytania Klientów
Zgoda na publikację zdjęć – czy musimy ją podpisać?
Tak, jest to warunkiem podjęcia współpracy. Publikuję zdjęcia ze wszystkich sesji, ponieważ jest to jedyna i najskuteczniejsza forma promocji moich usług. Jeśli jesteście absolutnie przeciwni publikacji, proponuję znaleźć innego fotografa. Jest to dla mnie bardzo ważne – każdy kolejny materiał to dla moich przyszłych Klientów potwierdzenie warsztatu i kompetencji. Jeśli nie publikuję, nie jestem widoczna w sieci.
Jak wygląda fotoreportaż z chrztu?
Zaczynam od fotografowania przygotowań w Waszym domu. Trwa to około godziny. Następnie podczas sakramentu staram się trzymać z boku, żeby nie przeszkadzać ani księdzu, ani uczestnikom mszy świętej. W kluczowych momentach podchodzę najbliżej, jak się da, by nikt nie zasłaniał mi biegu wydarzeń. Staram się nie ingerować w przebieg sakramentu. Często w ogóle osoby fotografowane nie pamiętają o mojej obecności. Jestem rejestratorem zdarzeń, a nie ich kreatorem. Jeśli nie będę mogła zająć dogodnej pozycji, być może dyskretnie poproszę Was o przesunięcie się. Po uroczystości towarzyszę Wam jeszcze godzinę, w tym czasie możemy wykonać zdjęcia z najbliższymi w plenerze lub lokalu, jeśli pogoda nie pozwala wyjść na dwór.
Jak wygląda sesja komunijna?
Tradycyjnie zaczynam od fotografowania przygotowań w Waszym domu. Samego sakramentu najprawdopodobniej nie będę mogła zobaczyć, ponieważ księża przeważnie zezwalają na obecność jednego wyznaczonego fotografa. Po mszy świętej pozostaję z Wami przez 2 godziny. W tym czasie wykonujemy zdjęcia w plenerze i lokalu.
Jak wygląda organizacja dnia ślubu?
Przyjeżdżam w umówione miejsce z wyprzedzeniem. Fotografuję przygotowania, ale każdy z etapów tylko pod koniec (tzn. nie będzie zdjęć bez makijażu, a jedynie jego ostatnie szlify. To samo dotyczy fryzury. Trochę więcej czasu poświęcam na ubieranie sukni i dodatków). Jeśli czas i odległość na to pozwalają, przenoszę się do Pana Młodego. Następnie przemieszczam się własnym transportem do kościoła/urzędu, chyba że ilość miejsc parkingowych jest niewystarczająca. Wtedy bezpieczniej będzie, jeśli pojadę np. z rodzicami bądź świadkami. Nie chcemy, żeby fotograf utknął 2 ulice dalej z powodu braku miejsca pod urzędem stanu cywilnego.
Raczej staram się nie “zaczepiać” Pary Młodej, ale czasami podpowiadam, by spojrzeli na mnie/na siebie czy złapali się za ręce. Stawiamy na naturalność, to przecież główne założenie fotografii reportażowej. Zawsze zwracam uwagę Parze Młodej, by poprosili Gości weselnych o niefotografowanie w chwili przysięgi. To krótki moment, który potrafi zrujnować gromada paparazzo ze smartfonami. To ważne, jeśli chcecie otrzymać dobre zdjęcia bez udziału cioci i wujka. Przecież otrzymają zdjęcia w stosownym momencie. Ważne, bym na salę weselną dojechała w tym samym czasie co Para Młoda lub wcześniej, by sfotografować salę i dekoracje. Przecież bardzo napracowaliście się, wybierając wystrój i dodatki. Warto je uwiecznić zanim na salę wejdzie kilkadziesiąt czy kilkaset osób. W czasie wesela bawimy się i fotografujemy. Staram się maksymalnie dużo czas spędzać z aparatem w ręku, ale na pewno spotkacie mnie na świeżym powietrzu ze szklanką wody. Nie jestem maszyną, a sprzęt waży sporo kilogramów. Prawdopodobnie pożegnam się z Wami odrobinę wcześniej, by nie okazało się, że po oczepinach gdzieś zniknęliście, a ja nie mogę uścisnąć Wam dłoni.
Czy możemy dostać wszystkie zdjęcia bez obróbki?
Gdybym oddała Wam zdjęcia bez żadnej obróbki, otrzymalibyście pliki RAW w rozszerzeniu nef. To format do przeglądania i edycji. Potrzeba specjalnego oprogramowania dedykowanego dla tego właśnie rodzaju plików – nie obejrzycie ich tak po prostu na swoim smartfonie czy komputerze.
Żeby przekonwertować je na pliki jpg, musiałabym importować je do programu do obróbki RAW-ów, a następnie eksportować jako kopie z rozszerzeniem jpg. To nie jest więc tak, że “nic mnie to nie kosztuje”, bo kosztuje czas, a ten jak wiadomo, jest na wagę złota. Pomińmy jednak kwestię wysiłku – oddanie nieobrobionych zdjęć porównałabym do wizyty u fryzjera, u którego umyto mi włosy, ale nie zostały wysuszone ani ułożone. Trochę bez sensu, prawda?
Ciekawy artykuł na ten temat możecie przeczytać tutaj.
Dlaczego muszę podpisywać aż tyle dokumentów?
Prócz umowy, którą zawieramy, otrzymujecie ode mnie klauzulę informacyjną RODO oraz formularz, w którym wyrażacie bądź nie wyrażacie zgody na publikację zdjęć. Aktualne wymogi prawne nakładają obowiązek na usługodawców, by wszystko mieć “na papierze” oraz by informować Klienta o jego prawie do stanowienia o danych osobowych. Jest to konieczne do wykonania usługi.
Dlaczego muszę tak długo czekać na zdjęcia?
W umowie mam zastrzeżony termin 30 dni roboczych na mniejsze sesje (minisesje studyjne, sesje portretowe, ciążowe, dziecięce) oraz 60 dni roboczych na większe (chrzty, komunie oraz śluby). Czy to dużo? Nie sądzę. Spora liczba fotografów oddaje materiał ze ślubu nawet po 3-6 miesiącach, a rekordziści po roku. Zarówno retusz, jak i selekcja wymagają czasu. To nie jest przerzucanie towaru, ale praca twórcza. Przy słabej kondycji nie da się tworzyć pięknych, kreatywnych rzeczy. Można natomiast je zwyczajnie zepsuć, a przecież chodzi o to, by oddać Klientowi wspaniałą pamiątkę na lata.
Kiedy płacimy za zdjęcia?
Nie licząc zadatku, płatność za usługę następuje w dniu jej wykonania (czyli w dniu, w którym zostały wykonane zdjęcia). W szczególnych przypadkach możemy umówić się na inne rozwiązanie, ale musi zostać to uzgodnione oraz zawarte w umowie. Szczegółowy cennik usług znajdziesz w zakładce OFERTA.
Jak otrzymamy zdjęcia?
Fotografie ze ślubu przekazuję na drewnianym pendrivie, a wydruki albo dostarczam osobiście, albo za pośrednictwem poczty. Fotografie z mniejszych sesji przekazuję za pośrednictwem komunikacji internetowej, a wydruki wysyłam pocztą. Jest również możliwość odebrania ich osobiście po wcześniejszym ustaleniu terminu.
Jak przygotować się do sesji w studiu?
Stylizacje zawsze warto omówić wcześniej, bo jest to naprawdę ważny element sesji studyjnej. Przeważnie najlepiej sprawdzają się stroje stonowane, kolory neutralne jak szarość, biel, pastele. Im mniej wzorów i nadruków, tym lepiej. Warto zadbać o staranny matowy makijaż (nie dotyczy sesji dziecięcych). Włosy muszą być koniecznie świeże (umyte w dniu sesji). Prawie zawsze modele pozują bez butów więc uwaga na skarpety! 😉 Jest to podyktowane podatnością teł fotograficznych na uszkodzenia.
Ile kosztuje album ślubny?
To najważniejsza pamiątka Pary Młodej. Musi być wykonana z najlepszych materiałów. Fotoalbum różni się od fotoksiążki technologią produkcji. Strony nie są drukowane i szyte a naświetlane jako rozkładówka.
Format 20 x 20 cm – 10 rozkładówek: 170 zł
Format 30 x 30 cm – 10 rozkładówek: 280 zł
Film poglądowy możecie zobaczyć tutaj: Youtube
Czy przy podpisaniu umowy muszę decydować się na album?
Nie, możecie zamówić album już po otrzymaniu zdjęć.
Co obejmuje fotoreportaż ślubny?
Obejmuje przygotowania do ślubu, uroczystość oraz zabawę weselną do oczepin włącznie oraz krótką sesję plenerową w czasie wesela. Nie obejmuje natomiast sesji narzeczeńskiej oraz sesji plenerowej w innym dniu. Są to osobne usługi.
Czy pijesz w czasie wesela?
Zawsze podróżuję własnym transportem, więc nie, nie piję. Wychodzę zresztą z założenia, że w pracy się nie pije i kropka. Ale za to tańczę, jeśli poczuję się w nastroju 😉 Goście weselni często wciągają mnie do zabawy, a ja to uwielbiam 😉 Ale na pewno nie zaniedbam z tego powodu swojej pracy. Na rozluźnienie pozwolę sobie, gdy materiał zdjęciowy będzie zrealizowany.
Czy musimy się spotkać, by podpisać umowę?
Możemy się spotkać i w przypadku ślubów jest to wskazane. Jednak na mniejsze sesje zwykle zawieram umowy ustnie, a następnie pisemnie w dniu zlecenia. Wcześniej zawsze wysyłam umowę do wglądu. Nie ma potrzeby jej drukować. Zabieram ze sobą 2 kopie w dniu usługi. Możemy też porozmawiać za pośrednictwem np. Skype’a, by sprawdzić, czy przypadniemy sobie do gustu i czy współpraca będzie nam się dobrze układać. To ważne, aby nadawać na podobnych falach.
Jak mogę zarezerwować termin?
Wystarczy potwierdzenie mailowe bądź telefoniczne oraz wpłata na numer bankowy zadatku w wysokości 30% ceny usługi.