Ważne informacje i najczęstsze pytania Klientów

Zgoda na publikację zdjęć – czy muszę ją podpisać?

Tak, jest to warunkiem podjęcia współpracy. Publikuję zdjęcia ze wszystkich sesji, ponieważ jest to jedyna i najskuteczniejsza forma promocji moich usług. Jeśli jesteście absolutnie przeciwni publikacji, proponuję znaleźć innego fotografa. Jest to dla mnie bardzo ważne – każdy kolejny materiał to dla moich przyszłych Klientów potwierdzenie warsztatu i kompetencji. Jeśli nie publikuję, nie jestem widoczna w sieci.

Jak wygląda fotoreportaż z chrztu?

Fotoreportaż trwa 2,5 godziny. To od Was zależy, jak minie ten czas. Możemy uwiecznić przygotowania u Was w domu lub z nich zrezygnować i mieć więcej czasu na sesję z rodziną po sakramencie. Decydujecie, o której zaczynamy i od tego momentu macie mnie na 3 godziny 🙂

Podczas sakramentu staram się trzymać z boku, żeby nie przeszkadzać ani księdzu, ani uczestnikom mszy świętej. W kluczowych momentach podchodzę najbliżej, jak się da, by nikt nie zasłaniał mi biegu wydarzeń. Jestem rejestratorem zdarzeń, a nie ich kreatorem. Nie będę Was przestawiać ani zmuszać do pozowania. Nie na tym polega reportaż. Jeśli nie będę mogła zająć dogodnej pozycji, być może dyskretnie poproszę Was o przesunięcie się, ale to wszystko. Chcę, byście zapomnieli o mojej obecności. Po uroczystości towarzyszę Wam w plenerze lub w lokalu, jeśli pogoda nie pozwala wyjść na dwór.

Umowę wysyłam e-mailem. Nie ma potrzeby jej odsyłać (podpisujemy ją już na miejscu reportażu – oszczędzamy czas). Rezerwuję termin po wpłacie zadatku na numer bankowy. Rozliczamy się w dniu zdjęć.

W pakiecie znajduje się 50 fotografii cyfrowych i 20 wydruków w formacie 15 x 21 cm. Na zdjęcia czekacie nie dłużej niż 4 tygodnie. Pliki cyfrowe umieszczam na wirtualnym dysku – przekazuję link do nich. Zdjęcia papierowe i płytę CD możecie odebrać osobiście lub mogę wysłać je kurierem (dopłata 15 zł). Fotografie wybieram ja chyba, że wyraźnie zaznaczycie wcześniej, że chcielibyście przeprowadzić selekcję samodzielnie.

Jak wygląda sesja komunijna?

Fotoreportaż trwa 2,5 godziny i od Was zależy, o której zaczniemy.

Tradycyjnie zaczynam od fotografowania przygotowań w Waszym domu, ale podobnie jak w przypadku chrztu, możecie z nich zrezygnować, by mieć więcej czasu po sakramencie. Samego sakramentu najprawdopodobniej nie będę mogła zobaczyć, ponieważ księża przeważnie zezwalają na obecność jednego wyznaczonego fotografa (choć zdarza mi się wślizgnąć do kościoła na kilka zdjęć). Po mszy świętej wykonujemy zdjęcia w plenerze i w lokalu.

Umowę wysyłam e-mailem. Nie ma potrzeby jej odsyłać (podpisujemy ją już na miejscu reportażu – oszczędzamy czas). Rezerwuję termin po wpłacie zadatku na numer bankowy.

Na zdjęcia czekacie nie dłużej niż 6 tygodni. Pliki cyfrowe umieszczam na wirtualnym dysku – przekazuję link do nich. Zdjęcia papierowe możecie odebrać osobiście lub mogę wysłać je kurierem (dopłata 15 zł). Fotografie wybieram ja chyba, że wyraźnie zaznaczycie wcześniej, że chcielibyście przeprowadzić selekcję samodzielnie.

Ile kosztuje album komunijny / z chrztu?

Minialbum w formacie 20 x 20cm z 10 rozkładówkami i sztywną tkaninową okładką kosztuje 100zł.

Jak wygląda organizacja dnia ślubu?

Przyjeżdżam w umówione miejsce z wyprzedzeniem. Fotografuję przygotowania, ale każdy z etapów tylko pod koniec (tzn. nie będzie zdjęć bez makijażu, a jedynie jego ostatnie szlify. To samo dotyczy fryzury. Trochę więcej czasu poświęcam na ubieranie sukni i dodatków). Jeśli czas i odległość na to pozwalają, przenoszę się do Pana Młodego. Następnie przemieszczam się własnym transportem do kościoła/urzędu, chyba że ilość miejsc parkingowych jest niewystarczająca. Wtedy bezpieczniej będzie, jeśli pojadę np. z rodzicami bądź świadkami. Nie chcemy, żeby fotograf utknął 2 ulice dalej z powodu braku miejsca przed urzędem stanu cywilnego.

Raczej staram się nie “zaczepiać” Pary Młodej, ale czasami podpowiadam, by spojrzeli na mnie/na siebie czy złapali się za ręce. Stawiamy na naturalność, to przecież główne założenie fotografii reportażowej. Zawsze zwracam uwagę Parze Młodej, by poprosili gości weselnych o niefotografowanie w chwili przysięgi. To krótki moment, który potrafi zrujnować gromada paparazzo ze smartfonami. To ważne, jeśli chcecie otrzymać dobre zdjęcia bez udziału cioci i wujka. Otrzymają przecież zdjęcia w stosownym momencie. Ważne, bym na salę weselną dojechała w tym samym czasie, co Para Młoda, lub wcześniej, by sfotografować salę i dekoracje. Przecież bardzo napracowaliście się, wybierając wystrój i dodatki. Warto je uwiecznić, zanim na salę wejdzie kilkadziesiąt czy kilkaset osób. W czasie wesela bawimy się i fotografujemy. Staram się maksymalnie dużo czas spędzać z aparatem w ręku, ale na pewno spotkacie mnie na świeżym powietrzu ze szklanką wody. Nie jestem maszyną, a sprzęt waży sporo kilogramów.

Salę weselną oświetlam kilkoma lampami błyskowymi na statywach. Są raczej dyskretne, ale na pewno nie są niezauważalne. Jest to konieczne, by wszystko zostało zarejestrowane zgodnie z moim portfolio. Brak światła oznacza często brak możliwości fotografowania.

Prawdopodobnie pożegnam się z Wami odrobinę wcześniej, by nie okazało się, że po oczepinach gdzieś zniknęliście, a ja nie mogę uścisnąć Wam dłoni.

Na zdjęcia czekacie nie dłużej niż 6 tygodni. Przekazuję je w zależności od wcześniejszych ustaleń: w formie galerii internetowej, na pendrive – osobiście lub wysyłam pocztą.

Ile dostaniemy zdjęć z sesji ślubnej?

Z krótkiej sesji ślubnej (uroczystość + 3 godziny przyjęcia) otrzymacie ode mnie 30 wybranych przez Was wydruków. Będą to zdjęcia w formacie 15 x 23 cm na pięknym matowym lub satynowym papierze. Dodatkowo na nośniku typu pendrive otrzymacie 100 fotografii cyfrowych. Zwykle dorzucam jeszcze w gratisie 10-20 zdjęć w prezencie, pod warunkiem, że na sesji działo się wystarczająco dużo. Jeśli Wy i Wasi goście spędzicie czas przy stole, materiał będzie właśnie taki – ludzi siedzących przy stole – fotograf nie wyczaruje akcji. Jeśli jednak będzie się dużo działo, będzie wesoło i dynamicznie, materiał będzie różnorodny i ciekawy, z chęcią wtedy oddam Wam w gratisie trochę więcej zdjęć.

Długi reportaż (od przygotowań do oczepin) mieści się w 40 wydrukach 15 x 23 cm oraz 350 fotografiach cyfrowych na nośniku. To naprawdę sporo materiału 😉 Całość otrzymacie w drewnianym pudełku.

Czy możemy dostać wszystkie zdjęcia bez obróbki?

Gdybym oddała Wam zdjęcia bez żadnej obróbki, otrzymalibyście pliki RAW w rozszerzeniu .nef. To format, który do przeglądania i edycji wymaga specjalnego oprogramowania dedykowanego dla tego właśnie rodzaju plików – nie obejrzycie ich tak po prostu na swoim smartfonie czy komputerze.

Nie jest więc tak, że “nic mnie to nie kosztuje”, bo kosztuje czas, a ten jak wiadomo, jest na wagę złota. Pomińmy jednak kwestię wysiłku – oddanie nieobrobionych zdjęć porównałabym do wizyty u fryzjera, u którego umyto mi włosy, ale nie zostały wysuszone ani ułożone. Trochę bez sensu, prawda? Żeby przekonwertować je na pliki .jpg, trzeba importować je do programu do obróbki RAW-ów, a następnie eksportować jako kopie z rozszerzeniem .jpg.

Ciekawy artykuł na ten temat możecie przeczytać tutaj.

Dlaczego muszę podpisywać aż tyle dokumentów?

Prócz umowy, którą zawieramy, otrzymujecie ode mnie klauzulę informacyjną RODO oraz formularz, w którym wyrażacie bądź nie wyrażacie zgody na publikację zdjęć. Aktualne wymogi prawne nakładają obowiązek na usługodawców, by wszystko mieć “na papierze” oraz by informować Klienta o jego prawie do stanowienia o danych osobowych. Jest to konieczne do wykonania usługi. Podpisujemy także umowę, dostajecie także fakturę nie vat.

Dlaczego muszę tak długo czekać na zdjęcia?

W umowie mam zastrzeżony termin 30 dni roboczych na mniejsze sesje (minisesje studyjne, sesje portretowe, ciążowe, dziecięce) oraz 60 dni roboczych na większe (chrzty, komunie oraz śluby). Czy to dużo? Nie sądzę. Spora liczba fotografów oddaje materiał ze ślubu nawet po 3-6 miesiącach, a rekordziści po roku. Zarówno retusz, jak i selekcja wymagają czasu. To nie jest przerzucanie towaru, ale praca twórcza. Przy słabej kondycji nie da się tworzyć pięknych, kreatywnych rzeczy. Można natomiast je zwyczajnie zepsuć, a przecież chodzi o to, by oddać Klientowi wspaniałą pamiątkę na lata.

Czy możemy negocjować cenę?

Oczywiście, każda oferta może zostać dostosowana do Waszych osobistych preferencji. Obniżka ceny jest możliwa np. w sytuacji, gdy decydujecie się na moje usługi w ostatniej chwili – nazwijmy to okazją last minute 😉

Jeżeli Wasz budżet jest napięty, możemy skrócić czas fotografowania do 22:00 i tym samym obniżyć koszty. Fotoksiążka będzie tańsza niż fotoalbum, a rezygnacja z ozdobnego pudełka obniży cenę o kolejne 50 zł. Rezygnacja z sesji poślubnej również może być dobrym pomysłem – przecież w czasie wesela i tak zabieram Was na kilka ujęć plenerowych w bliskim otoczeniu sali weselnej.

Kiedy płacimy za zdjęcia?

Nie licząc zadatku płatnego na konto, płatność za usługę następuje w dniu jej wykonania (czyli w dniu, w którym zostały wykonane zdjęcia). W szczególnych przypadkach możemy umówić się na inne rozwiązanie, ale musi zostać to uzgodnione oraz zawarte w umowie. Szczegółowy cennik usług znajdziesz w zakładce OFERTA.

Jak otrzymamy zdjęcia?

Fotografie ze ślubu przekazuję na eleganckim pendrivie, a wydruki w drewnianym pudełku. Odbieracie je osobiście, jeśli jest to dla Was kłopot, moge wysłać je pocztą za dodatkową opłatą: 40zł.

Fotografie z mniejszych sesji przekazuję za pośrednictwem komunikacji internetowej, a wydruki odbieracie osobiście lub wysyłam je pocztą (dopłata 15 zł).

Wersje cyfrowe z chrztu i komunii dostaniecie online, wydruki w kartoniku. Płyta dvd jest dodatkowo płatna (mniej plastiku, Ziemi lżej).

Jak przygotować się do sesji w studiu?

Stylizacje zawsze warto omówić wcześniej, bo jest to naprawdę ważny element sesji studyjnej. Przeważnie najlepiej sprawdzają się stroje stonowane i kolory neutralne jak szarość, biel, pastele. Im mniej wzorów i nadruków, tym lepiej. Warto zadbać o staranny matowy makijaż (nie dotyczy sesji dziecięcych). Włosy muszą być koniecznie świeże (umyte w dniu sesji). Prawie zawsze modele pozują bez butów, więc uwaga na skarpety! 😉 Jest to podyktowane podatnością teł fotograficznych na uszkodzenia.

Zastanówcie się nad zegarkiem czy odpinającym się guzikiem na biuście 😉 Ważne, żebyście nie martwili się strojem już w czasie zdjęć, trzeba to dokładnie zaplanować wcześniej.

Ile kosztuje album ślubny?

Aktualny cennik znajdziesz tutaj.

Film poglądowy możecie zobaczyć tutaj: Youtube lub Youtube2, a cały zestaw podejrzycie tutaj.

Ile kosztuje fotoksiążka?

Aktualny cennik znajdziesz tutaj. Boxy możecie zobaczyć tutaj i tutaj.

Czy przy podpisaniu umowy muszę decydować się na album?

Nie, możecie zamówić album już po otrzymaniu zdjęć.

Co obejmuje fotoreportaż ślubny?

Obejmuje przygotowania do ślubu, uroczystość oraz zabawę weselną do oczepin włącznie oraz krótką sesję plenerową w czasie wesela. Nie obejmuje natomiast sesji narzeczeńskiej oraz sesji plenerowej w innym dniu. Są to osobne usługi dodatkowo płatne.

Czy pijesz w czasie wesela?

Zawsze podróżuję własnym transportem, więc nie, nie piję. Wychodzę zresztą z założenia, że w pracy się nie pije i kropka. Ale za to tańczę, jeśli poczuję się w nastroju 😉 Goście weselni często wciągają mnie do zabawy, a ja to uwielbiam 😉 Ale na pewno nie zaniedbam z tego powodu swojej pracy. Na rozluźnienie pozwolę sobie, gdy materiał zdjęciowy będzie zrealizowany.

Czy musimy się spotkać, by podpisać umowę?

Możemy się spotkać i w przypadku ślubów jest to wskazane. Jednak na mniejsze sesje zwykle zawieram umowy ustnie, a następnie pisemnie w dniu zlecenia. Wcześniej zawsze wysyłam umowę do wglądu. Nie ma potrzeby jej drukować. Zabieram ze sobą 2 kopie w dniu usługi. Możemy też porozmawiać za pośrednictwem np. Skype’a, by sprawdzić, czy przypadniemy sobie do gustu i czy współpraca będzie nam się dobrze układać. To ważne, aby nadawać na podobnych falach.

Jak mogę zarezerwować termin?

Wystarczy potwierdzenie mailowe bądź telefoniczne oraz wpłata zadatku na numer bankowy.